V sobotu do Kolína s mečbolem

Už v sobotu může Honza Šotnar a spol. dosáhnout historického milníku ústeckého basketbalu, pokud by totiž proměnili mečbol v pátém čtvrtfinále s Kolínem, vyhráli by sérii 4:1 a poprvé v novodobé historii by postoupili do semifinále play-off Kooperativa NBL.

Ale nebudeme předbíhat, síla soupeře je zřejmá, Pandy zatlačily Medvědy ke zdi a ti nemají co ztratit. Už v posledním utkání v Ústí ukázali, že sérii nehodlají vzdát a víceméně celé utkání vedli, SLUNETA si třetí výhru musela vystřílet až v posledních pěti minutách.

Pojďme se podívat na možné faktory X, které by mohly ovlivnit páté utkání v této velmi zajímavé čtvrtfinálové sérii:

Úspěšnost střelby – když Kolín vyhrál první utkání v sérii, měl velmi efektivní útok. Ostatní zápasy už nebyly tak ofenzivně výrazné ani od jednoho týmu, takže se více bojovalo o doskoky.

Doskoky – Medvědy často drží ve hře právě útočné doskoky a body z druhých, či třetích šancí. Pokud tedy chce SLUNETA uspět, bude muset zlepšit doskakování pod vlastním košem.

Individuální výkony – hodně výraznou osobností soupeře je hlavně Adam Číž, který obstaral právě výhru Kolína v prvním zápase, kde dal přes 30 bodů. Naopak na ústecké straně se střelecky trápil Lamb Autrey a jeho body chyběly. Navíc téměř vždy, když byl v laufu Kolín, byl u toho Lošonský, ten ale pro příliš faulů nemohl ve 3. utkání hrát tolik a svému týmu určitě chyběl. A když mluvíme o výrazných osobnostech soupeře, nemůžeme vynechat ani Petráše, který po zásluze získal ocenění pro nejlepší zlepšení za sezónu.

Každopádně i když SLUNETA vede už 3:1 na zápasy, průběhy utkání nejsou tak jasné, jak by se mohlo na první pohled znát. Snad jen s výjimkou prvního utkání se rozhodovalo až v poslední čtvrtině a průběhy jsou vždy vyrovnané a hodně bojovné. Není divu, že tato série přitahuje tolik pozornosti, fanoušci obou družstev jsou zvědaví, jestli Číž dokáže zopakovat heroický výkon z prvního utkání, jestli SLUNETA dokáže opět vybojovat další a teď už definitivní výhru na palubovce soupeře atd. Je tu mnoho otazníků a hodně práce.

Honza Šotnar:
„Po poslední domácí výhře jsme se ocitili jedno vítězství od postupu. Momentálně je naším hlavním úkolem nastavit celému týmu hlavy tak, že zdaleka není konec. K utkání číslo pět přistoupíme s pokorou a respektem. Náš tým ukázal, že má vnitřní sílu, která nám dodává energii v kritických fázích utkání. Věřím, že naši vůli a hlad po vítězství si přineseme i do tohoto souboje.“

Ladislav Pecka:
„Poslední krok v takovýchto sériích bývá většinou ten nejtěžší, soupeř hraje doma, víceméně už nemá co ztratit a prostě musí vyhrát, aby mu neskončila sezóna. V posledním utkání se nám podařilo výrazně se chytit v útoku až v poslední čtvrtině a to rozhodlo, doufám tedy, že ofenziva bude efektivnější i v dalším utkání. Důležité bude nenechat si Medvědy utéct na výrazný rozdíl už na začátku.“

Absence (důvod, předpokládaný návrat, příp. zmínit i hráče, jejichž start je nejistý):
Jan Maděra a Tomáš Bohuslav dlouhodobě mimo kvůli operovanému kolenu.